Hidrolik Pompa ve Hidrolik Motor

 

Hidrolik motor, hidrolik pompa tarafından üretilen hidrolik enerjiyi dairesel harekete çeviren hidrolik sistem elamanıdır.  Bu açıdan bakıldığında hidrolik motor, hidrolik pompanın tersi yönde bir prensip ile çalışır. Hidrolik motorlar, hidrolik pompanın üretmiş olduğu hidrolik enerjiyi alarak tekrar mekanik enerjiye çevirir ancak bunu yaparken harekete bir dairesellik özelliği katmaktadırlar.  Hidrolik motorlar sıvının sıkıştırılamama özelliğini kullanarak çalışırlar. Hidromotorlar hidrolik yağa basınç uygulayarak onu sıkıştırmaya çalışılar ancak hidrolik yağ sıkışmaz ve gücün geldiği yönün tam tersine doğru hareket etmeye başlar. Kendine bir kaçış yolu arar işte bu özellik kullanılarak hidrolik motor modelleri oluşturulur. Hidrolik motorlar gelen akışkan miktarı aynı kaldığı sürece çalışma hızı da değişmeyecektir. Bu sebeple hidrolik motorlar  gücün değişmediği bir hareket sağlayabilirler.  Hidrolik motorlar 3 farklı tipe sahiptir: Pistonlu hidrolik motorlar, Dişli hidrolik motorlar ve katriçli(kanatlı) hidrolik motorlar.

 

Katriçli(Kanatlı)Hidrolik Motorlar:

 

Kanat alanının dönüş hareketi sırasında artıp azalmasına göre çalışan hidromotorlardır.

Dişli Hidrolik Motorlar:

Dişlilerin dönüşü sırasında hidrolik yağın yer değiştirmesinin yaratmış olduğu basınç farkı ile çalışan hidromotorlardır

Pistonlu Hidrolik Motorlar:

Pistonlu hidrolik motor,  basıncın motor milinde döndürme etkisi prensibine göre çalışan hidromotorlardır.  Silindir blok, pistonlar, gözlük, dağıtım plakası gibi hidrolik motor elamanlarının bir araya gelmesi ile oluşur.

 

DEPARTMANLARIMIZ