Hidrolik Pompa ve Hidrolik Motor

İş makinalarının kalbi hiç kuşkusuz hidrolik pompa ve hidromotorlardır. Hidrolik pompa vasıtası ile yaratılan bu güç, iş makinalarını diğer yürüyen araçlardan ayırır.

 

Motorda yaratılan ilk güç makinanın hareket eden aksamlarına hidrolik pompa ve hidromotorlarla iletilir. Sıvının sıkıştırılamama özelliğinin yüksek basınç gücü ile birleştirilmesini sağlayan hidrolik pompalar bu yönleri ile insan kalbine benzemektedir.  Bir sistemde veya makine üzerinde çalışan hidrolik pompa, aynı kalbin insan vücudunda kanı pompalaması gibi yağı makinanın diğer aksamlarına pompalar. Bu sayede hidrolik pompa vasıtası ile basınç gücüne dönüştürülmüş olan enerji, makinanın hareketli aksamlarına iletilmiş olur.  Hidromotorlar ise hidrolik pompa vasıtası ile kendilerine iletilen bu güce bir dönüş yönü de kazandırarak tekrar mekanik enerjiye çevirirler. Hidrolik motorlar  dönüş hareketi sağladıkları için  genelde yürüyüş motoru, direksiyon motoru (direksiyon beyni), kule dönüş motoru gibi yaptıkları işe göre alt sınıflandırmalar ile de anılırlar.
Hidrolik pompalar sabit, eksenel, kapalı devre, açık devre, dişli tip veya pistonlu tip gibi pek çok alt ürün grubuna sahiptir. Özkara hidrolik olarak birçok marka ve modelde farklı tip hidrolik pompaları stoklarımızda komple veya yedek parça olarak tutuyoruz. Hidrolik pompalar oldukça maliyetli ürünler olduklarından gövde diye adlandırılan dış çerçevelerinde bir çatlak olmadığı sürece genelde revizyon yapılarak tekrar kullanılabilir hale getirilebilirler. Genelde pistonlu pompalara uyguladığımız bu revizyon ile daha az bir masraf ile hidrolik pompanın kullanım ömrü uzatılır. Bazen taşlama ile kurtarılan valf plate, gözlük, rotor, piston gibi parçalar daha büyük hasarlarda yenileri ile değiştirilerek hidrolik pompa revizyonu diye adlandırılan tamir işlemi gerçekleştirilmiş olur. Aynı zamanda Özkara Hidrolik bünyesinde revizyonu yapılan bu hidrolik pompa ve hidromotorların çalıştıkları sisteme takılmasından önce çalışacağı basınç ve debide testleri yapılarak revizyon atölyemizden çıkmadan önce sağlıklı çalıştığından emin olunur.
Hidromotorlar da yine hidrolik pompa da olduğu gibi çalışma prensiplerine ve yapılarına göre alimunyum gövde hidrolik motor, pistonlu hidromotor, kapmalı devre hidrolik motor gibi alt sınıflara ayrılabildiği gibi kullanım alanlarına görede sınıflandırılırlar. İş makinalarında en çok karşımıza çıkan kullanım alanları yürüyüş motoru, kule dönüş motoru ve direksiyon orbitrolü şeklindedir. Yine atölyemiz bünyesinde hidromotor revizyonu (bakımı) ve testi de yapılmaktadır.

DEPARTMANLARIMIZ