Have a Question? Contact Us

 

1968 yılında Ankara Büyük Sanayi Sitesi'nde 3 kardeşin ortak yatırımı ile hidrolik kriko tamiratı, zincir imalatı gibi işlerle uğraşan küçük bir atölye olarak kurulmuştur.

1970 yılında kurtarıcı satın alarak Ankara'da o dönemde bulunmayan bir alanda da hizmet vermeye başlanılmıştır.

1973 yılında artık bir atölye anlayışından çıkan firma talaşlı imalat yöntemi ile üretilen ürünler üretmeye başlamıştır. Bu süreçte Askeriye'ye silah ve top parçaları, ASKİ'ye ait sondaj borularına diş açılması, Ankesörlü Telefon kabinleri üretimi gibi çok çeşitli üretim alanlarında faaliyet göstermiştir.

1981 yılında yaptıkları üretim ve revizyon işleri ağır sanayi ve mobil hidrolik alanına yönelerek büyümeye gidilmiştir.

1982 yılında şirket kurucumuz ve yönetim kurulu başkanımız Hasan Özkaraoğlu o tarihlerde yeni kurulan ve şehrin oldukça dışında yer alan OSTİM bölgesinde ki şubenin kurulumunu gerçekleştirmiştir.

1983 yılında Özkardeşler Hidrolik ismi ile bugün hale merkezimiz olan 100. yıl bulvarında ki binamızda faaliyete başlanmıştır.
Bu süreçte Türkiye'de ilk göbek dişlisi imalatı, lift üretimi, Lokomotif kartel pompası üretimi, Havaalanı radarları için alimünyum göbek dişlisi üretimi gibi daha önce Türkiye'de üretimi yapılmayan ürünler üretilmiştir.
Yine aynı dönemde hidrolik pompa ve motor stokları genişletilerek hidrolik denilince ilk akla gelen firma olmuştur. Daha kapalı bir ekonomi olan günün şartlarında istenilen her marka parçanın bulunabildiği bir işletme haline gelmiştir.


1997 yılında şirket ortaklarından biri şirkete zarar verdiği gerekçesi ile hakları ödenerek şirketden uzaklaştırılmıştır. Yola iki kardeş ortaklığı olarak devam edilmiştir.

2002 yılında iki ortağın yollarına ayrı devam etmesi istenmesi üzerine Özkardeşler firması kav edilerek, şirket kurucumuz Hasan Özkaraoğlu tarafından yine aynı merkezde Özkara Hidrolik firmasını kurmuştur.

 

2004 yılında eski İtalyan iş makinesi üretici olan Benati distribütörü Benpar firması satın alınarak, bir kısım çalışanı ile Özkara Hidrolik'e katılmıştır. Türkiye'de hala kullanımı devam eden Benati marka makinelere parça üretimi ve tedariki sağlanmaktadır.

2008 yılında ithalat ve ihracat da daha etkili olabilmek adına dış ticaret departmanı oluşturulmuştur.

2009 yılının başında Türkiye'nin bilinen yerli iş makinası üreticilerinden biri olan Çukurova Makina İmalat Sanayi Aş.'nin İç Anadolu Bölge bayiliği anlaşması yapılarak, Beko Loder, Yükleyici, Ekskavatör ve Forklift satışına ve servisine başlanmıştır.
Yine aynı yılın Aralık ayında İhimer markası ile Japon-İtalyan ortak yapımı mini iş makinalarının İç Anadolu Bölge bayiliği konusunda anlasma yapılarak, Mini ekskavatör ve yükleyici satışı ve servisine başlanmıştır.
Türkiye'de gelişen hızlı tren ağı ve demiryolu çalışmalarında kullanılmak üzere alt aksam proje çalışılmalarına başlanmıştır. 2009 yılı içersinde Türkiye'de ilk 14-20 ton arası ekskavatörlere uygulanabilen ve demiryolunda kullanımını sağlayan Alt Aksam üretimi yapılmıştır. Bunu takiben geliştirilen yeni projeler ile ilk Travers Değiştirici Ataşman ve ilk Beko Loder Alt Aksamı uygulaması üretimi yapılmıştır.2011 yılı Aralık ayında Çukurova Makina ile anlaşmamız şirket politikamıza uymamaları nedeni ile tek taraflı fes edilmiştir.

2012 yılı Nisan ayı itibari ile İtalyan Eurocomach ve Faresin markaları ile görüşmeler başlamıştır.
Eylül itibari ile her iki firma ile Türkiye distribütörlüğü konusunda anlaşılmış ve makinelerin ithalatı başlamıştır. Yine aynı tarihlerde İhimer markası ile olan anlaşmamız yeni aldığımız distribütörlük nedeniyle tarafımızdan iptal edilmiştir.
Ekim ayı itibari ile İlken Enerji'nin ithalat ve imalatı sürdürmekte olduğu Federal Power ve İlift marka akülü, dizel ve lpgli forkliftlerde birlikte çalışma kararı alınmıştır.
Kasım ayında ise yine İtalyan MDB firması ile kaldırım makinaları ve ataşmanları konusunda Türkiye pazarında temsil yetkisi alınmıştır.

DEPARTMANLARIMIZ