Hidrolik Revizyon

Hidrolik, su veya başka  sıvıların basınç vasıtası ile dağıtılmasını ve bu yolla makine, cendere, pres gibi mekanik ekipmanların çalışmasını inceleyen bir bilim dalıdır. Ancak sanayide hidrolik deyince akla hidrolik yağ ile çalışan ekipmanlar gelmektedir. 

 

O yüzden hidrolik sektörü geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu bazen bir hidrolik pompa bazen yağın içinden geçtiği bir hortum olabilir.  Özkara Hidrolik olarak bizim uzmanlık alanımız, hidrolik sektörünün ana parçaları olan hidrolik pompa, hidromotorlar, orbitroller ve ana kumanda valfi gibi ilk hareketi sağlayıcı sistem parçalarıdır. Bu ekipmanlar diğer parçalara göre çok daha pahalı ve yoğun çalışmaları nedeniyle arızanın en sık yaşandığı sistem parçalarıdır. Bu sebeple yenileri ile değiştirilmesinden ziyaden tamamen ömrünü tamamlayana kadar revizyon vasıtası ile tekrar kullanılması sağlanmalıdır.
Arızanın tespiti revizyonun ilk aşamasını oluşturur. Arızanın kaynağının hangi parça olduğu tespit edildikten sonra bu parça sistemden sökülerek hidrolik revizyon atölyemize getirilir.  Burada mekanik parçaları sökülerek arızanın ana kaynağı tespit edilir. Diyelim ki bir ekskavatör kullanıyorsunuz ve makinanın kazıcı bomunda bir yavaşlık var. Koparma gücü düştü ve hidrolik pompanızdan ses geliyor. Bu durumda muhtemelen hidrolik pompanızda sıkıntı var demektir. Hidrolik pompa yerinden sökülür ve hidrolik revizyon atölyemize getirilerek uzman ekibimiz tarafında dağıtılır. Eğer bu bir pistonlu pompa ise, marka ve modele göre değişmekle beraber rotor, piston, valve plate,gözlük  şaft gibi bileşenler ile bunları çevreleyen genelde dökümden olan bir gövdeden oluşmaktadır.  Öncelikle ekibimiz bu  bileşenlerden hangilerinin arızayı yarattığını tespit eder ve bazen değişim ile bazende yüzeyde oluşan kılcal çatlak ve izlerin lebleme veya taşlama tezgahlarında ürünün yenilenmesi şeklinde onarıma gidilir. Daha sonra yeni ve tamir edilmiş parçalarla toplanan pompanız hidrolik test ünitemize bağlanılarak çalışma koşullarının yapay bir modeli ortaya çıkarılır. Her parça kendine göre bir çalışma basıncına ve yağ debisine sahiptir. Test ünitemiz bu değerlerin ayarlanabildiği ve gerçek çalışma koşullarına uygun bir ortamı yaratır. Burada belli bir süre çalıştırılan pompa veya hidromotor eğer sorun çıkarmıyorsa gerçek ortamda da sorunsuz çalışacaktır. Bu test tamamlandıktan sonra pompanız tekrar yerine takılmaya hazır olarak size teslim edilir. Bu hizmet kendimizin revizyon işlemini yaptığı ekipmanlar için ücretsiz olup dışarıdan hizmet alma talebi konusunda da yoğunluğa göre yardımcı olunur.

DEPARTMANLARIMIZ